Odszkodowanie od weterynarza 

Lekarz weterynarii jest zawodem zaufania publicznego, zrzeszonym w ramach samorządu lekarsko-weterynaryjnego i podobnie jak w przypadku lekarzy leczących ludzi, weterynarze mogą ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną, karną oraz cywilną.
Za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii weterynaryjnej oraz za naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarze weterynarii podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarsko-weterynaryjnymi. Sąd lekarsko-weterynaryjny może orzekać względem lekarza weterynarii karę upomnienia, nagany, zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres od trzech miesięcy do trzech lat, a nawet pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

Ponadto, jeśli lekarz weterynarii nie wykona swojego zobowiązania lub wykona je w sposób niewłaściwy, naraża się także na odpowiedzialność kontraktową- obejmującą obowiązek naprawienia wynikłej z tego szkody. Na odpowiedzialność deliktową narazi się natomiast, gdy popełni czyn niedozwolony. W obu tych przypadkach odpowie na podstawie art. 415 Kodeksu Cywilnego, który to przepis normuje podstawową zasadę odpowiedzialności na podstawie winy sprawcy szkody. 

Lekarz podejmując się leczenia nie zobowiązuje się wprawdzie do osiągnięcia konkretnego rezultatu, ale do dołożenia należytej staranności do procesu leczenia. Powinien postępować zgodnie z zasadami medycznej sztuki weterynaryjnej, a także Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii i odpowiednich przepisów prawa, m.in. ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. 

Jeśli lekarz nie wywiąże się z tego zobowiązania i dojdzie do szkody majątkowej lub niemajątkowej, a pomiędzy jego działaniem a szkodą zajdzie związek przyczynowo skutkowy, grozić mu będzie odpowiedzialność kontraktowa. Mówiąc o „szkodzie” mamy na myśli faktyczną stratę, do której już doszło, jak również utratę potencjalnych korzyści, np. gdy doszło do omyłkowej sterylizacji psa, którego właściciel przygotowywał do reprodukcji.

Przed wytoczeniem powództwa cywilnego warto złożyć skargę do Rzecznika Dyscyplinarnego właściwej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej do której należy dany lekarz weterynarii. Rzecznik Dyscyplinarny wszczyna postępowanie wyjaśniające mające na celu ustalenie okoliczności faktycznych. Istotnym jest, aby do skargi dołączyć dowody na jej poparcie, takie jak zdjęcia, dokumentacja medyczna, opinia innego lekarza czy przesłuchanie świadków posiadających wiedzę na temat sytuacji. Powyższe postępowanie ma znaczenie dla ewentualnego postępowania cywilnego o odszkodowanie, bowiem wyrok skazujący wydany przez Sąd Lekarski będzie dowodem, iż do uchybienia doszło.

Wróć do Wszystkich publikacji