Naruszenie dóbr osobistych na forach internetowych 

Wolność do wypowiedzi, która jest też wolnością wyrażania swoich poglądów, również za pośrednictwem Internetu jest określona w art. 54 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz w art. 10 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Granice korzystania z wolności słowa są przewidziana w art. 47 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, że każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Można zatem wyrażać swoją opinie, jednakże w granicach w jakich nie narusza to dóbr osobistych innej osoby. Jeśli opinia zamieszczona w Internecie nas obraża, możemy walczyć o swoje dobre imię i godność na trzy sposoby: żądać opublikowania sprostowania, wystąpić z pozwem o ochronę dóbr osobistych, a także żądać ukarania za przestępstwo zniesławienia, nawet karą więzienia. Wszystkie te sposoby można wykorzystać równocześnie. 

Opinia zamieszczona w Internecie musi zawierać prawdziwe informacje, nie może zawierać faktów niezgodnych z prawdą lub takich okoliczności, które nigdy nie miały miejsca. Opinia nie może zawierać słów obraźliwych, twierdzeń, które mogą poniżyć w opinii publicznej, godzić w dobre imię, dobra osobiste lub narazić na utratę zaufania społecznego. 

Osoba, której dobro osobiste zostało zagrożone cudzym działaniem może żądać zaprzestania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie naruszenia dóbr osobistych można żądać od osoby, która tego dokonała by usunęła skutki owego naruszenia (usunęła z sieci istniejący już wpis, przeprosiła, dokonała sprostowania oświadczenia, które stanowiło naruszenie dóbr osobistych). Można również żądać zapłaty odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia. 

Za naruszenie dóbr osobistych w Internecie można odpowiadać jedynie w trybie konsekwencji cywilnoprawnych, natomiast za zniesławienie czy pomówienie Internecie grozi odpowiedzialność karna. 

Zniesławienie zgodnie z art. 212 Kodeksu karnego jest przestępstwem prywatno- skargowym, co oznacza, że jest ścigane wyłącznie na wniosek osoby poszkodowanej. Zniesławienie może być wyłącznie działaniem umyślnym, którego celem jest pogorszenie odbioru pomawianej osoby w społeczeństwie lub wyrządzenie jej szkód na innym polu, np. zawodowym czy osobistym. Może ono przybrać formę pisemną (posty w Internecie, komentarze) lub ustną (plotki).

Jeśli jesteś ofiarą zniesławienia lub naruszono Twoje dobra osobiste, nasza Kancelaria może zapewnić Ci wsparcie w dochodzeniu Twoich praw. Udzielimy porady w kwestii określenia, czy w danym przypadku doszło do zniesławienia, czyli przestępstwa z art. 212 KK, czy naruszenia dóbr osobistych.  Możemy również przygotować i złożyć w imieniu pokrzywdzonego wniosek o ściganie sprawcy, reprezentować przed sądem i w kontaktach z organami ścigania, dbając o właściwe przedstawienie dowodów i argumentacji prawnej. Wspieramy także w zakresie możliwości dochodzenia roszczeń cywilnych poprzez wniesienie powództwa o naruszenie dóbr osobistych, poprzedzone wezwaniem do zaprzestania naruszeń, celem zwrócenie uwagi sprawcy na pomówienie i umożliwienie mu dokonania dobrowolnego zadośćuczynienia. 

Wróć do Wszystkich publikacji